Bitcoin Fiyatı Rekor Kırdı: Sonra ise Çöktü! İşte Olanlar

Bitcoin fiyatı için inişli çıkışlı yolculuk bu hafta da devam etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.324 dolara ulaştı, ardından yüzde 10’un üzerinde çarpıcı bir düşüş yaşadı ve şu anda 63.627 dolar civarında seyrediyor. Bu volatilite, artan kurumsal ilgi ile kripto para piyasasıyla ilişkili doğal riskler arasında devam eden çekişmeyi vurguluyor. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatı kısa süreliğine rekor kırdı

Gece saatlerinde Bitcoin, kısa süreliğine büyük borsa Coinbase’de imrenilen 69.324 dolar seviyesine dokunarak Kasım 2021’de kırılan önceki rekoru geride bıraktı. Bu artış, ABD’deki birkaç spot borsa yatırım fonunun (ETF) yakın zamanda onaylanmasına bağlandı. Bu yatırım araçları, geleneksel yatırımcıların, kripto para birimini doğrudan satın almadan dolaylı olarak Bitcoin pazarına katılmalarına olanak tanıyor. Bu, ana akım kabule doğru bir adım olarak görülmekte.

Ancak kutlama kısa sürdü. Bitcoin hızla rotayı tersine çevirerek birkaç saat içinde 4.000 doların üzerine düştü. Bu ani düşüş, fiyatın artacağına dair bahis oynayan yatırımcıların elindeki 31 milyon dolardan fazla uzun pozisyonu yok etti. Bu kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesi aşağı yönlü sarmalı daha da güçlendirerek tüm kripto pazarında domino etkisi yarattı.

Düşüşün ardında neler var?

Düşüşün ardındaki nedenler belirsizliğini koruyor ancak analistler çeşitli faktörlere işaret ediyor. Bazıları bunun hızlı bir fiyat artışından sonra normal bir düzeltme olabileceğini öne sürerken, diğerleri bunun erken yatırımcıların kar elde etmesinden veya teknik göstergelerin tetiklediği korkudan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Ek olarak, potansiyel düzenlemelere ve Bitcoin madenciliğinin çevresel etkilerine ilişkin endişeler de belirsizliğe katkıda bulunmakta.

Son zamanlardaki aksaklığa rağmen, birçok faktör Bitcoin’in uzun vadeli potansiyel büyümesine işaret ediyor. Yeni bitcoin arzını yarıya indirecek olan Mayıs 2024’teki halving olayı, kıtlığın artmasına neden olur. YAni potansiyel olarak fiyatın yükselmesine neden olma potansiyeli var. Ek olarak enflasyon ve artan faiz oranlarına ilişkin süregelen tartışma, kritik. Zira Bitcoin’i geleneksel varlıklara karşı korunma aracı olarak daha çekici hale getiriyor.

Uzun vadeli sahipler biriktiriyor

Dahası veriler, genellikle daha “adanmış” yatırımcılar olarak kabul edilen uzun vadeli sahiplerin, paralarını satmak yerine biriktirdiklerini gösteriyor. Bu, kısa vadeli oynaklığa rağmen Bitcoin’in gelecekteki potansiyeline duyulan güveni gösterebilir.

Ancak gelecek belirsizliğini koruyor. Eleştirmenler, Bitcoin’i hiçbir içsel değeri olmayan bir varlık olarak görmekte. Ayrıca bazıları manipülasyona ve dolandırıcılığa açık spekülatif bir balon olarak görmeye devam ediyor. Madencilikle ilişkili yüksek enerji tüketimi, çevresel kaygıları artırıyor. Böylece kripto para birimini çevreleyen etik tartışmayı daha da artırıyor.

Son olaylar, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto para piyasasının doğasında dalgalanmalar dikkat çekiyor. Bu gelişme de normal olan volatilitenin keskin bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. ETF’lerin yakın zamanda onaylanması kritikti. Zira artan kurumsal ilgi iyimserlik için nedenler sunmakta. Ancak, yatırımcıların bu karmaşık ve sürekli gelişen alana girmeden önce dikkatli olmaları gerekiyor. Üstelik içerdiği riskleri anlamaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x